Νίκησε 11-5 τη Βερόνα και ετοιμάζεται για το final-8 ο Ολυμπιακός

[ad_1]

Με νίκη 11-5 επί της Βερόνα στον Πειραιά, που του χάρισε τη δεύτερη θέση του Β΄ ομίλου (εκτός αν γίνει κάποια τεράστια έκπληξη σε λίγη ώρα στο Ντουμπρόβνικ, καθώς αν η πρωτοπόρος Γιουγκ ηττηθεί από την ουραγό Σπαντάου, ο Ολυμπιακός τερματίζει πρώτος), ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στη φάση των ομίλων του Champions League υδατοσφαίρισης.
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 2-0, 5-1
Οι πρωταθλητές Ευρώπης θα προσπαθήσουν πλέον να υπεραπιστούν τον τίτλο τους στο final-8 του Ανόβερου (6-8 Ιουνίου) και εκεί πρώτος τους αντίπαλος θα είναι η Μπρέσια. Η ιταλική ομάδα, μετά τη νίκη της Μπαρτσελονέτα με 16-10 επί της Έγκερ στην Ουγγαρία, είναι οριστικά τρίτη στον Α΄ όμιλο και θα βρεθεί στο δρομο των “ερυθρολεύκων” στον προημιτελικό, με το νικητή να αντιμετωπίζει στη συνέχεια -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- την πανίσχυρη Προ Ρέκο.
Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησαν κάπως νωχελικά στην επίθεση, αλλά οι εξαιρετικές επεμβάσεις του Γιόσιπ Πάβιτς τους έδωσαν χρόνο να… ανασυνταχθούν. Ο Κροάτης νικήθηκε στην πρώτη περίοδο μόνο σε μία ιταλική κόντρα, με τον Ντράσοβιτς να ισοφαρίζει το γκολ με το οποίο ο Γενηδουνιάς είχε ανοίξει το σκορ. Σταδιακά οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ρυθμό, σκόραραν δύο φορές σε παίκτη παραπάνω (με Γούνα και Φουντούλη) και ξέφυγαν 4-1, με γκολ του Μουρίκη από θέση φουνταριστού.
Κάποιες αμυντικές ολιγωρίες του Ολυμπιακού, επέτρεψαν στη Βερόνα να “τρέξει” ένα σερί 3-0 μέσα σε 2,5 λεπτά και να ισοφαρίσει με σουτ του Μιράρκι (κακή αντίδραση του Πάβιτς) σε 4-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στη συνέχεια, όμως, η απόδοση των Ιταλών έπεσε κατακόρυφα και οι γηπεδούχοι, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν κάτι ιδιαίτερο, ξαναπήραν προβάδισμα 6-4 με τέρματα του Φουντούλη στην κόντρα και του Κάκαρη σε παίκτη παραπάνω. Η Βερόνα, η οποία στην παρθενική συμμετοχή της στο Champions League τερμάτισε τρίτη στον όμιλο και είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στο final-8, δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση να «χτυπήσει» το παιχνίδι κι έτσι στο τελευταίο οκτάλεπτο η «ψαλίδα» άνοιξε πολύ, με τους «ερυθρόλευκους» να προσφέρουν σκορ και θέαμα με συνεχόμενα γκολ στην κόντρα, φτάνοντας στο τελικό 11-5.
Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του τους τελικούς της Α1 με τη Βουλιαγμένη, την επόμενη εβδομάδα, και στη συνέχεια θα ετοιμαστεί για το Ανόβερο, που αποτελεί και τον μεγάλο στόχο της χρονιάς. Ο δρόμος για τους Πειραιώτες είναι δύσκολος, αφού η Μπρέσια είναι σκληροτράχηλη και έμπειρη ομάδα, ενώ στον ημιτελικό περιμένει η Προ Ρέκο του Ράτκο Ρούντιτς, «διψασμένη» για μία ρεβάνς της ήττας της στον περσινό τελικό. Όταν όμως είσαι ο κάτοχος του τίτλου, κανείς δεν μπορεί να σε υποτιμήσει, πολύ περισσότερο να σε ξεγράψει…
Διαιτητές: Μπουτς (Ισπανία), Μουστάτα (Ρουμανία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Κάκαρης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, Ζερδεβάς
ΒΕΡΟΝΑ (Μάρκο Μπαλντινέτι): Λάζοβιτς, Ντόλτσε, Αλεζιάνι, Φοντέλι 1, Ντι Σόμα, Ντράσοβιτς 1, Μπρούνι, Μιράρκι 2, Λουόνγκο 1, Καζαζόλα, Βαλεντίνο, Νικόζια
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI