Μεγάλη ανατροπή και νίκη 95-90 επί της Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ που πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκα

[ad_1]

Με τεράστια ανατροπή από το -14, που βρέθηκε στο 26΄ (51-65), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιστρέφει πανηγυρικά σε τελικό φάιναλ φορ της Euroleague, μετά την κατάκτηση του έβδομου και τελευταίου τροπαίου το 2016. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 95-90 της Ρεάλ Μαδρίτης, εκθρονίζοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, που ήταν αποφασισμένη για το repeat. Τον δεύτερο τίτλο Euroleague επί των ημερών του και όγδοο στην ιστορία της ρωσικής ομάδας θα προσπαθήσει να προσθέσει στην τροπαιοθήκη της ΤΣΣΚΑ ο Δημήτρης Ιτούδης στον τελικό της Κυριακής (19/5, 21:30) στη Βιτόρια, απέναντι στην «σταχτοπούτα», Αναντολού Εφές.
Τα ξεσπάσματα του Σέρχιο Ροντρίγκεθ (23π.) κράτησαν «όρθια» την ΤΣΣΚΑ, ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -14, για να… μιλήσει 1:21 και πριν από τη λήξη ο Νάντο ντε Κολό (23π.) και να κλείσει τα… στόματα των Ισπανών από τα 6.75, ολοκληρώνοντας την ανατροπή (87-85), μετά από ένα άκρως παραγωγικό τέταρτο δεκάλεπτο των Ρώσων (σ.σ. 30-17), που αντέδρασαν όταν άρχισαν να ισορροπούν τη μάχη των ριμπάουντ, που έδειχνε χαμένη μέχρι το 30΄.
Από τους Ισπανούς, που είχαν το επιθετικό πλουραλισμό και την συγκέντρωση για 30 λεπτά, αλλά τα… έχασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πάμπλο Λάσο και αποσυντόνισε τη «Βασίλισσα», ξεχώρισε ο Φαμπιάν Κοζέρ με 18 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ, που προσπάθησε να ντυθεί ήρωας στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά είχε μόλις 1/10 τρίποντα, τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90
Η Ρεάλ αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ταβάρες «σκέπασε» τα καλάθια (6π., 7ρ., 3 μπλοκ), και οι Ισπανοί αιφνιδίασαν την ΤΣΣΚΑ, ξεφεύγοντας με νταμπλ σκορ στο 8΄ (11-22). Ωστόσο, η αντικατάσταση του «πύργου» της Ρεάλ από τον Αγιόν, βοήθησε τους Ρώσους να αντιδράσουν, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (18-22) και με επιμέρους σκορ 15-4 να ισοφαρίσουν στο 13΄ σε 26-26. Με τον Ροντρίγκεθ να έχει πάρει για τα καλά μπροστά στην επίθεση (14π. με 2/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε στο 15΄ με 34-33, αλλά η έλλειψη διάρκειας, κυρίως στην άμυνα, δεν της επέτρεψε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε θέση οδηγού, ούτε όμως και σε δυσμενή θέση, καθώς ο Κλάιμπερν φρόντισε στην εκπνοή του ημιχρόνου να γράψει από τα 6.75 το 43-45…
Με τις δυνατές άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ βασίστηκε στις εμπνεύσεις των Καμπάτσο, Αγιόν στην επίθεση, ξεφεύγοντας αρχικά με 48-56 στο 34΄, για να ακολουθήσει το πρώτο τρίποντο του Ράντολφ στον αγώνα (50-61 στο 25΄) και οι βολές του Κοζέρ για το 50-63. Με τον Γάλλο γκαρντ των Ισπανών, μάλιστα, να διαλύει κάθε άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η Ρεάλ έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου, παρά την προσπάθεια των Ρώσων για ανατροπή (65-73 στο 30΄). Στον… επίλογο της αναμέτρησης, η ΤΣΣΚΑ έσφιξε την άμυνα της και με τον Ντε Κολό να δίνει λύσεις, οι Ρώσοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (75-78 στο 34΄), τη στιγμή που στη Ρεάλ δημιουργήθηκε αναστάτωση από το ξέσπασμα του Λάσο, που οδήγησε σε τεχνική ποινή (76-78). Ο Τέιλορ απάντησε σε τρίποντο του Κλάιμπερν δίνοντας και πάλι αέρα τριών πόντων στην Ρεάλ (80-83), ενώ το κάρφωμα του Ράντολφ, κράτησε το προβάδισμα στο 38΄ (82-85). O Χίγκινς, πάντως, κράτησε ζωντανή την ΤΣΣΚΑ (84-85), μέχρι ο Ντε Κολό να πάρει και πάλι το όπλο του από τα 6.75, χαρίζοντας στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα 1:21 πριν από τη λήξη (87-85). Ο Γάλλος μάλιστα διαμόρφωσε με βολές το 89-85 στα 45΄΄ για τη λήξη, δίνοντας και το ψυχολογικό προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Φερνάντεθ προσπάθησε για νέα ανατροπή, ο Γιουλ με τρίποντο στα 17΄΄ για τη λήξη την άγγιξε (91-90), αλλά ο Χίγκινς με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη, καθώς ο Γιουλ δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο πουθα έστελνε το ματς στην παράταση
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ρίζικ, Πάντερ
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13/14 βολές), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1/9 σουτ, 9/10 βολές), Χάκετ 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 8 (5 ριμπάουντ).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 18 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράντολφ 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Φερνάντεθ 10 (1), Καμπάτσο 10 (2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Αγιόν 2, Κάρολ 5, Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 13 (4/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 3 (1).
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ